Column: Artificial Intelligence en de Bouwkostendeskundige
22 augustus 2023
De ontwikkelingen rond Artificial Intelligence (AI) gaan hard. Elke week lees je hier weer wat meer over. Soms over iets hilarisch, omdat de resultaten nergens op slaan, maar meestal laten de resultaten ons werkelijk versteld staan.
In ons vak, bouwkosten, lees je er nog niet veel over. Voor het maken van calculaties bestaan er al uitstekende softwarepakketten die de calculator prima kunnen helpen, maar dat is nog geen AI. Voor het maken van ramingen bestaat er volgens mij nog geen AI pakket. Dat heeft verschillende oorzaken: de markt zal te klein zijn, ChatGPT is slecht met getallen, enz..
Voor het maken van ramingen verwacht je een vraag- en antwoordspel en ChatGPT doet hier niet aan. Mooi is wel dat als je aan ChatGPT vraagt wat een kantoor kost, hij wel alle aspecten noemt waarmee je bij een raming rekening moet houden. Als je ChatGPT vraagt naar bepaalde prijzen in de bouw, zijn de antwoorden niet slecht. ChatGPT geeft ook een aantal aandachtspunten die serieus zijn te nemen. Gelukkig eindigt ChatGPT met een zin als: Houd er rekening mee dat deze kostenramingen ruwe schattingen zijn en dat de werkelijke kosten aanzienlijk kunnen variëren op basis van uw locatie en de specifieke kenmerken van uw project.
Wat kunnen wij, kostendeskundigen, met AI? ChatGPT kan uitstekende notities schrijven. Als je de benodigde informatie invoert, komt er heel snel een prima leesbaar rapport uit. Je moet deze natuurlijk wel doornemen of het correct is en of de punten die je duidelijk naar voren wilt brengen er ook staan. Een prima hulpmiddel dus. AI zal ons op termijn goed kunnen helpen; zie het niet als een bedreiging maar als een hulpmiddel.
Zoals ChatGPT zelf zegt: Het gebruik van ChatGPT als hulpmiddel kan de efficiëntie van bouwkostenadviseurs verbeteren en hen helpen om beter geïnformeerde beslissingen te nemen, nauwkeurigere kostenramingen te verstrekken en over het algemeen effectievere ondersteuning te bieden aan bouwprojecten. Het is echter belangrijk op te merken dat ChatGPT slechts een hulpmiddel is en geen vervanging voor de expertise en ervaring van een gekwalificeerde bouwkostenadviseur.
De toekomst met AI is mooi!
Frank Michielen, NVBK-bestuurslid
Reacties
-
Good day! Would you mind if I share your blog with my facebook group?
There's a lot of people that I think would really appreciate
your content. Please let me know. Cheers -
Hi there, I log on to your new stuff daily. Your writing style is witty, keep up the good work!
-
It's amazing designed for me to have a site, which is good in support of my know-how.
thanks admin -
Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to far added agreeable from you!
However, how could we communicate? -
Pretty! This has been an incredibly wonderful post.
Thank you for supplying this info. -
My brother recommended I might like this blog.
He was totally right. This post truly made my day. You cann't imagine simply how
much time I had spent for this information! Thanks! -
You could certainly see your skills within the article you write.
The world hopes for even more passionate writers such as you who
are not afraid to say how they believe. Always go after your heart. -
I want to to thank you for this very good read!!
I certainly enjoyed every little bit of it. I've got you saved as a favorite to check out new things you post… -
I'm gone to tell my little brother, that he should also pay a quick visit this blog on regular basis to
take updated from most recent gossip. -
Hello I am so thrilled I found your blog page, I really found
you by accident, while I was looking on Bing for something
else, Anyways I am here now and would just like to say thank you for a remarkable post and a all round
exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute but I have bookmarked it and
also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent b. -
I think this is one of the most vital info for me. And i'm glad reading your
article. But wanna remark on some general things, The
site style is ideal, the articles is really excellent :
D. Good job, cheers